Limak Filarmoni Orkestrası

Limak Filarmoni Orkestrası en büyük hayallerinden birini gerçekleştirdi.

 Eğitim ve sanat alanlarında sosyal fayda odaklı projeler yürüten Limak Vakfı’nın kurucusu olduğu Limak Filarmoni Orkestrası, çok sesli müziği geniş kitlelere yayma hedefiyle 2017 yılında  Anadolu’da çıktığı müzik yolculuğunu “Murat Karahan’la Zeki Müren Şarkıları” albümüyle taçlandırdı.  Türk Sanat Müziği’nin dev ismi Zeki Müren’in unutulmaz şarkılarının yer aldığı albüm, Limak Filarmoni Orkestrası kurucularından; dünyaca ünlü tenor; Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan’ın eşsiz yorumlarıyla müzikseverlerle buluşuyor.

Ülkemizin yetiştirdiği en değerli şeflerden Sayın Rengim Gökmen yönetimindeki Limak Filarmoni Orkestrası, Yusuf Yalçın’ın aranjörlüğünde “Murat Karahan’la Zekli Müren Şarkıları” konser serisiyle bir yıl içinde Türkiye’nin dört bir yanında 20.000 sanatseverle buluştu.  Müzik yolculuğunda yeni bir adımla, orkestra şimdi en büyük hayallerinden birini daha gerçekleştiriyor ve aynı adı taşıyan albümle çok sesli müziği çok daha geniş kitlelere ulaştırıyor.  “Şimdi Uzaklardasın”, “Elbet Bir Gün Buluşacağız”, “Veda Busesi”, “Senede Bir Gün” gibi unutulmaz eserlerin yer aldığı albüm dijital platformlarda ve müzik marketlerdeki yerini aldı.  
Limak Vakfı Başkanı Ebru Özdemir konuya dair yaptığı açıklamada “Bu topraklarda yetişmiş ve bu toprakları ileriye taşıyan  değerlerimizi halkımızla buluşturmak amacıyla 2017 yılında kurduğumuz Limak Filarmoni Orkestrası ile en büyük hayallerimizden birini daha gerçekleştirmiş olduk. Türk müziğine  özgün katkılarıyla Zeki Müren, sadece müzikal hafızamızı değil, kültürel hafızamızı da sorgulatan; bu topraklarda yüzyıllarca bir arada yaşamış farklı kültürlerin arasından bizlere seslenen ve coğrafyamızın çok kültürlü yapısını en iyi şekilde yansıtan değerlerden de bir tanesi.


Bu sebeple Limak Filarmoni Orkestrası olarak çıktığımız müzik yolculuğunun ilk durağında bizlere Zeki Müren’in eşlik etmesinin  mutluluğunu yaşadık; anısı önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz” dedi.

Uzun bir maratonun sonunda nihayet beklenen albüm ile müzikseverlerle buluşmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Murat Karahan,  ‘’Limak Filarmoni Orkestrası’nı kurarken Anadolumuzun dünyada belki başka hiçbir topluma nasip olmayacak zenginlikteki melodik çeşitliliğini; yerel dokularına sadık kalıp, doğru evrensel unsurlarla işleyip icra ederek, hem halkımızı çok sesli müzik ile buluşturmak, hem de yerel, öz müziğimizi en üst seviyede dünya müzik platformuna taşımanın hayalini kurmuştuk. Bu hayalin ilk adımı, Zeki Müren Şarkıları Konseri serisiydi. Nitekim konserlerimiz sırasında Ankara’dan Trabzon’a, İzmir’den Diyarbakır’a gezdiğimiz bütün illerimizde tıklım tıklım dolan salonlar ve halkımızın büyük sevgisi, coşkusu ve teveccühü bizleri hem çok mutlu etti, hem de ileride yapacağımız diğer projeler için yüreklendirdi.
Bu cesaret ve yüreklerimizde projemizi en başından itibaren heyecanla sahiplenen ve büyük bir özveri ile birlikte zaman yanımızda olan herkese çok teşekkür ediyorum. Bu, hepimizin başarısıdır. ”Dedi.